Jak pożyczać odpowiedzialnie?

Tylko rozsądne korzystanie z ofert instytucji pozabankowych nie będzie miało negatywnych skutków w przyszłości. Niestety wciąż wielu Polaków wybiera dostępne rozwiązania bez uprzedniego zastanowienia się, jakie mogą być konsekwencje ich decyzji. Możliwość pożyczania przez internet ma mnóstwo zalet i w wielu sytuacjach jest niezwykle pomocna. Aby tak się stało, należy przed zaciągnięciem zobowiązania przeanalizować swoje możliwości finansowe.

Chwilówka, która nas nie zrujnuje

Możliwość korzystania z pożyczek krótkoterminowych to świetny sposób na szybkie uzyskanie gotówki potrzebnej na wybrany cel. Jest to również bardzo łatwy sposób do wpadnięcia w problemy finansowe. Takie oferty wiążą się z oddaniem pożyczonej kwoty powiększonej o odsetki i koszty pozaodsetkowe najczęściej po 30. a maksymalnie 60 dniach. Jeśli nie jest się przygotowanym, to zwrócenie 1000 złotych lub więcej może być trudne. Należy zatem korzystać z tego rodzaju ofert tylko wtedy, gdy ma się pewność, że zostanie ona spłacona w wyznaczonym terminie.

Harmonogram spłat dostosowany do portfela

W przypadku pożyczek ratalnych pierwszą czynnością, jaką należy wykonać, by pożyczyć odpowiedzialnie jest przeanalizowanie domowego budżetu. W tym celu należy zestawić comiesięczne dochody z comiesięcznymi wydatkami i upewnić się, że kwota jaka pozostanie będzie wyższa niż ustalona w umowie rata. W ten sposób nie tylko zaciągnięte zobowiązanie będzie spłacane terminowo, ale również pozostaną oszczędności, które będzie można wykorzystać, kiedy pojawią się nieplanowane wydatki.

Uczciwa firma – mniejsze ryzyko

Decydując się na pożyczkę w parabanku, warto sprawdzić jego wiarygodność. Choć działalność instytucji pozabankowych jest dokładniej kontrolowana niż kilka lat temu, to wciąż istnieje ryzyko trafienia na parabanki, które kierują się złymi intencjami. Przed zaciągnięciem zobowiązania należy upewnić się, że renoma firmy pożyczkowej prezentuje wysoki poziom oraz że opinie innych klientów są pozytywne.

Author: admin